S³onecznik
 
 
 
Foto
S³onecznik (niem. Mittagstein) – formacja skalna w Sudetach Zachodnich, w pa¶mie Karkonoszy, w obrêbie Karkonoskiego Parku Narodowego, na zachód od Kot³a Wielkiego Stawu, na pó³nocnym zboczu Smogorni, na terenie Gminy Podgórzyn.

S³onecznik znajduje siê w po³udniowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w pa¶mie Karkonoszy, Jest to forma skalna, sk³adaj±ca siê z kilku silnie spêkanych granitowych ostañców, z których pó³nocny filar, ogl±dany od wschodniej strony przypomina wykut± w skale postaæ ludzk±. Po³o¿ona na wysoko¶ci 1423 m n.p.m., wznosi siê na wysoko¶æ 12 m. Góruje nad Karpaczem Górnym i okolicami, jest najbardziej charakterystyczn± i najlepiej widoczn± ska³± w Karkonoszach, któr± widaæ prawie z ca³ej Kotliny Jeleniogórskiej.

Fantazyjne kszta³ty ska³y
to efekt z³o¿onego i d³ugotrwa³ego procesu erozyjnego, podczas którego zosta³y usuniête elementy mniej odporne na dzia³anie warunków atmosferycznych, a pozosta³y odporniejsze. By³o to mo¿liwe dziêki istnieniu ciosu, czyli naturalnych spêkañ biegn±cych w trzech kierunkach. S³onecznik zalicza siê do najciekawszych i najchêtniej odwiedzanych ska³ek

Ciekawostka

S³onecznik wzi±³ swoj± nazwê st±d, ¿e dla mieszkañców Podgórzyna, Przesieki i Borowic s³oñce nad ska³± wskazywa³o po³udnie – nazwa niemiecka Mittagstein, czyli Kamieñ po³udnia (po³udniowy); nazwa czeska Polední kámen.

Kszta³t ska³y podobnej do postaci cz³owieka da³ okazjê do powstania wielu legend. Wed³ug jednej z karkonoskich legend, jest to diabe³, który chc±c pokrzy¿owaæ szyki Liczyrzepie i postanowi³ zasypaæ g³azami Wielki Staw, aby zatopiæ przy tym Kotlinê Jeleniogórsk±. Tak siê zaanga¿owa³ w swych niecnych poczynaniach, i¿ przegapi³ wschód s³oñca i kiedy dzwoniono na Anio³ Pañski skamienia³. Nazywano go "Diabelskim Kamieniem". Dawniej w jednej z legend lokalizowano w skale siedzibê Ducha Gór – Liczyrzepy nazywaj±c ska³ê "Gniazdem Ducha Gór".

W 1906 wroc³awski oddzia³
RGV ufundowa³ przy S³oneczniku kamienn± ³awkê, zachowan± do dzisiaj. Na kamiennych tablicach s± nazwiska fundatorów (Rentner H. Schultze; Professor dr W. Körber; Schulrat Dr P. Handloss) i data 1906.

W roku 1942, z okazji 80. urodzin Gerharta Hauptmanna, Towarzystwo Karkonoskie (RGV) przemianowa³o S³onecznik na "G³az Gerharta Hauptmanna" (Gerhart-Hauptmann-Stein). Po II wojnie ¶wiatowej funkcjonowa³ krótko jako "G³az Tetmajera".

¿ród³o-wilkipedia
 
 
Witryna wykorzystuje mechanizm ciasteczek (ang. cookies)
w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej
informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH
Edycja strony www - oprogramowanie n4CMSRealizacja: new4mat.com Sp. z o.o.